Stowarzyszenie Oświatowe „Edukator” otrzymało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 28.850 zł na zadanie pn. Wakacyjna Akademia Młodego Ekologa – Półkolonie letnie dla dzieci z łódzkich szkół podstawowych
Zadanie realizowane było we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 34 w Łodzi w terminie od 28 czerwca 2021r. do 6 sierpnia 2021r. Uczestnikami zajęć ogółem była grupa 180 dzieci z łódzkich szkół podstawowych
Głównym celem zadania było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ochrony środowiska i świadomości ekologicznej, jak i wykształcenie postaw proekologicznych oraz indywidualnej odpowiedzialności za środowisko u wszystkich osób biorących udział w zadaniu.
Wartość ogólna zadania - 34776,92 zł
- 72 osób to 6 grup po 12 uczniów z klas V – VIII - uczestnicy przyrodniczo – historycznych rajdów rowerowych po województwie łódzkim
- 108 osób to 9 grup po 12 uczniów z klas I - III – uczestnicy ekologicznych półkolonii letnich.
- 25 szt. Lup wykorzystywanych podczas warsztatów ekologicznych,
- 2 tablice ekspozycyjne do prezentacji wykonanych zdjęć i prac plastycznych,
- 270 godzin ekologicznych warsztatów turystyczno-fotograficznych
- wycieczki
Ze środków własnych Stowarzyszenia zakupiono nagrody w postaci drobnego sprzętu sportowego dla wyróżnionych w konkursach ekologicznych, plakaty i ulotki promujące oraz materiały plastyczne.
Zorganizowane zajęcia były okazją do prowadzenia obserwacji przyrodniczych (wykorzystując m.in. zakupione lupy), poznawania ciekawych miejsc regionu łódzkiego oraz doskonalenia umiejętności robienia zdjęć w plenerze. Przede wszystkim jednak uczestnicy rozwijali zainteresowania przyrodnicze oraz kulturą i pięknem własnego regionu. Uczestnicy wszystkich turnusów podczas warsztatów twórczych w Krainie Dzikiej Kaczki znajdującej się w Bronowie/k Brzezin wykonali zielnik, w którym znalazły się m.in. rośliny zebrane podczas ścieżki edukacyjnej po lesie oraz rośliny zebrane podczas pieszych wycieczek po najbliższej okolicy. Ponadto uczestnicy wykonali plakaty nt. ochrony środowiska, które wyeksponowali na zakupionych tablicach demonstracyjnych oraz przygotowali prezentację swoich zdjęć.
Głównym celem zadania było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ochrony środowiska i świadomości ekologicznej, jak i wykształcenie postaw proekologicznych oraz indywidualnej odpowiedzialności za środowisko u wszystkich osób biorących udział w zadaniu. Zorganizowane wycieczki piesze i autokarowe pozwoliły dzieciom poznać przyrodnicze zakątki regionu łódzkiego, w atrakcyjny i aktywny sposób dzieci poznały najbliższą okolicę i jej walory turystyczne. Odbyło się 30 wycieczek ekologicznych.
- Wycieczki autokarowe i rowerowe do Krainy Dzikiej Kaczki w dolinie Mrogi koło Bronowic oraz Arboretum w Rogowie.
- Wycieczki autokarowe do rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła. Zajęcia warsztatowe w Sulejowskim Parku Krajobrazowym.
- Wycieczki rowerowe – Śladami Łódzkich Fabrykantów – Ruda Pabianicka
- Wycieczki autokarowe do rezerwatów przyrody – Las Łagiewnicki, Polesie Konstantynowskie oraz śladami diabła Boruty (Łęczyca, Tum, skansen)
- Wycieczki rowerowe– Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich – śladami cmentarzy wojennych z okresu I Wojny Światowej
- Wycieczki rowerowe – Skansen w Nagawkach, las i miejsca pamięci w okolicach Gałkowa i Wiączynia
- Piesze wycieczki w okolicach Widzewa.
Uczestnicy każdego turnusu wzięli udział w 3 konkursach (ogółem odbyło się 18 edycji) - laureaci otrzymali nagrody w postaci drobnego
- Konkurs - „Gra ekologiczna” polega na wymyśleniu i wykonaniu planszowej gry dydaktycznej wraz z instrukcją dotyczącej wiedzy z zakresu ekologii, lub gry sprawnościowej, logicznej ale wykonanej z materiałów wtórnych.
- Konkurs – „Piękno przyrody w obiektywie” to konkurs w którym uczestnicy fotografują wybrane przez siebie rośliny lub owady poznawane w trakcie wycieczek, zaobserwowane dzięki zakupionym lupom, oznaczane za pomocą atlasów do oznaczania roślin - przedmiotem zdjęć mogą być również inne ciekawe obiekty, miejsca przyrodnicze z walorami turystycznymi.
- Konkurs - „Quiz wiedzy ekologicznej” jest konkursem polegającym na prawidłowym rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę ekologiczną oraz walory turystyczno przyrodnicze regionu łódzkiego.